O rasie

img_1511

Wielkość: samce 40 (+/-1,5)cm, suczki: 37(+/- 1,5 cm). Umaszczenie: czerwone, czarne podpalane, sezamowe, czarno sezamowe, czerwono sezamowe. Kraj pochodzenia: Japonia Nr FCI 257.

Przed 4000 lat dotarły ze stałego lądu azjatyckiego na wyspy japońskie. Używa się tego psa do polowań na drobną zwierzynę i ptactwo, ale może również brać udział w polowaniach na niedźwiedzie czy dziki.. To najmniejszy szpic japoński! Japończycy dzisiaj mają go głównie jako psa rodzinnego. Popularność zyskał też w USA i Anglii, a ostatnio coraz częściej możemy go spotkać w Polsce. To prawdziwy szpic, który nie zmienił się od praczasów i zachował cechy pierwotne (to wieka rzadkość!). Dlatego NIE jest to pies dla każdego. Wymaga już od małego szczeniaka socjalizacji i to bardzo starannej.

Wygląd tego uroczego pieska, a szczególnie jego „uśmieszek” powoduje to, że kupując Shibę nie interesujecie się Państwo jego cechami charakteru. Każdy powinien dobierać sobie psa uwzględniając swoje predyspozycje, cechy charakteru, styl życia, swój wiek (licząc, że pies będzie żył co najmniej 10 lat), jak również to, czego od psa oczekujecie, a dopiero na końcu urodę psa!
SHIBA INU to SZPIC JAPOŃSKI ? nie wolno o tym zapominać i lekceważyć związanych z tym cech jego charakteru.

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

To bardzo odporny pies na wszelkie warunki atmosferyczne. Zdrowy pies, którego choroby powinny omijać. Apetyt ma na wszystko i wszystko mu służy. Ma wrodzoną potrzebę czystości (jak szpice!). Poza okresem linienia, ich szata nie wymaga szczotkowania. SHIBA dba o czystość tak, jak koty, w uroczy sposób myją się i czyszczą właśnie jak kot to czyścioszki! To mały i śliczny użytkowy terier. Pies stworzony do pracy!!!

SPACERY I INNE ZWIERZĘTA

Jeśli Shiba nie jest po szkoleniu i nie jest jeszcze dorosła, to spacerujecie niestety na smyczy. Wiąże się to z jego pasją łowiecką. Jak postanowi coś sprawdzić czy zobaczyć, to zupełnie głuchnie na wołania właściciela. Młoda Shiba może rzucać się na inne psy. Trzeba to konsekwentnie eliminować i NIE pozwalać na takie zachowanie. Poluje na wszystko: gryzonie, ślimaki, żaby, ptaki itp… do większych zwierząt zachowuje się różnie, stara się jednak je zdominować lub ignoruje je całkowicie.

DZIECI

To pies (uwaga!) wyłącznie dla dzieci dobrze wychowanych!!!, które swoim zachowaniem nie doprowadzą psa do szału! SHIBA to szpic NIEZALEŻNY!!! WOJOWNICZY, ale OPANOWANY – nie wolno nigdy o tym zapomnieć i należy to uszanować. Lubi pieszczoty, ale tylko wtedy, kiedy ON ma na nie ochotę. Musi mieć w domu swój bezpieczny azyl i nie wolno dzieciom w tym miejscu mu przeszkadzać. Na krótko toleruje męczące dzieci, ucieka, lub wchodzi pod łóżko i koniec zabawy.

WYCHOWANIE

To rasa, która wychowuje ludzi!, ale w bardzo pozytywnym znaczeniu. Uczy cierpliwości, szacunku do niezależności i indywidualizmu oraz opanowania. Dyskretnie obserwuje właściciela przez cały czas (wyłapując jego błędy wychowawcze), chyba że uzna inne zajęcie za ciekawsze. Niesłuszne skarcenie psa trzeba odrabiać przez długi czas. Tylko łagodnością, perswazją i konsekwencją można wychować Shibę. Przysmaki nosicie przy sobie cały czas, zwłaszcza na spacerach.

Tej rasy nie powinien mieć człowiek agresywny, znerwicowany i mający problemy z własnym miejscem na Ziemi. Gwałtownością i krzykiem nic się nie wskóra, trzeba opanowania i spokoju. Shiba uczy się szybko i chętnie pod warunkiem, ze wiecie, KOGO uczycie i umiecie wykorzystać właściwe metody dla tego szpica.

ZACHOWANIE W DOMU

Nie szczeka bez powodu. Dziwnymi dźwiękami jak np. ziewnięcia czy piszczenie sygnalizuje swoje potrzeby. Nigdy nie zmusza właściciela do wychodzenia np. o godzinie trzeciej w nocy bez potrzeby! Nie niszczy mebli, nie demoluje mieszkania. Jak wracacie zmęczeni, to Shiba nie jest nachalna. Nie wymaga długich spacerów i nie lubi brzydkiej pogody.

Dla kogo ta rasa jest odpowiednia?

  • dobra rasa dla ludzi pracujących, bo dobrze znosi kilkugodzinną nieobecność ludzi,

  • dobra dla osób samotnych, gdyż to pies niewymagający, tani w utrzymaniu i bardzo przywiązany,

  • spacer i aktywność fizyczna – TAK, ale bez przesady,

  • nie wydziela „psiego zapachu”, nadaje się dla alergików.

Shiba Inu jest japończykiem, czyli ma w sobie precyzję i kulturę. To miniatury samurajów, pewne siebie i niezależne.
To Shiba wybiera człowieka, a nie odwrotnie! Jak reaguje na zawołanie to podchodzi i demonstruje sylwetką, miną i czymś nieuchwytnym, trudnym do opisania, że „idę, ale dlatego, że chcę iść do ciebie, a nie z powodu twojego wołania”, „jestem przy tobie, bo MNIE to sprawia przyjemność”, „pozostanę na swoim miejscu, bo tak MNIE wygodnie, a nie dlatego, że coś ci nie pasuje i mnie odpędzasz” OTO CAŁA CHARAKTERYSTYKA TEJ RASY!!!

Agnieszka Kępka
Międzynarodowy Sędzia Kynologiczny – behawiorysta