Recent News
Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa nie jest dietą samą w sobie.

Nie ma głównych zasad czy składników żywieniowych, nie ma wymagań kalorycznych ani wymagań dotyczących jakości żywności, a raczej jest to proste pominięcie w swojej diecie rodzaju białka – glutenu.

Gluten jest białkiem występującym w produktach pszennych, jęczmieniu, prosie, a także w życie.

Dieta bezglutenowa może być złożona w dowolne inne ramy dietetyczne (np. IIFYM, Paleo, Zone, itp.) poprzez zwykłe niejedzenie pokarmów zawierających gluten.

Pierwotnie dieta bezglutenowa była stosowana, aby pomóc osobom z celiakią uniknąć zaburzeń żołądkowo-jelitowych, niedożywienia i wielu innych przewlekłych chorób, które wynikają z jedzenia pszenicy przez osoby z celiakią.

Popularne książki takie jak Wheat Belly i Grain Brain zaproponowały związek pomiędzy spożyciem pszenicy i glutenu a otyłością i chorobami przewlekłymi.

Jako takie, ostatnio został przyjęty przez szeroką gamę ludzi, w tym tych, którzy nie mają znanej diagnozy celiakii.

Historia diety bezglutenowej

Historia diety bezglutenowej może być naprawdę prześledzić około 2000 lat temu.

Szkieletowe szczątki ludzkiego przodka znaleziono z dowodami niedożywienia, takich jak krótki wzrost, osteoporoza, hipoplazja szkliwa zębów i cribra orbitalia, pośredni znak niedokrwistości, wszystkie silnie sugerujące dla celiakii i został potwierdzony z genetycznym markerem predyspozycji znany dla celiakii.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *