Recent News
Przerywany post

Formy przerywanego postu istnieją w praktykach religijnych w różnych grupach na całym świecie. Religijne reżimy postne obejmują, ale nie są ograniczone do Vrata w hinduizmie, post Ramadan (islam), post Jom Kippur (judaizm), ortodoksyjny post chrześcijański, Fast Sunday (Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich) i post buddyjski. Niektóre religijne praktyki postne, jak np. post buddyjski, wymagają jedynie powstrzymania się od pewnych pokarmów, podczas gdy inne, jak np. żydowski post w Jom Kippur, trwają przez krótki okres czasu i powodują znikome skutki dla organizmu.

Islam jest jedyną dużą religią, która angażuje się w praktykę postu odzwierciedlającą przerywany post zarówno pod względem konsumpcji jedzenia, jak i spójności diety. Czas trwania postu w Ramadanie wynosi od 28 do 30 dni, w zależności od roku, i polega na nie jedzeniu i nie piciu od wschodu do zachodu słońca. Podczas święta muzułmanie jedzą dwa razy dziennie: raz rano przed świtem i raz wieczorem po zmierzchu. Metaanaliza dotycząca zdrowia muzułmanów podczas Ramadanu wykazała znaczną utratę wagi w okresie postu do 1,51 kilograma (3,3 lb), ale waga ta została odzyskana w ciągu około dwóch tygodni od zakończenia Ramadanu. W analizie stwierdzono, że „Ramadan daje możliwość utraty wagi, ale zorganizowane i konsekwentne modyfikacje stylu życia są niezbędne do osiągnięcia trwałej utraty wagi.” Negatywne skutki postu w Ramadanie obejmują zwiększone ryzyko hipoglikemii u diabetyków, a także nieodpowiedni poziom niektórych składników odżywczych.

Trendy w postach

Intermittent fasting (konkretnie dieta 5:2) stała się popularna w Wielkiej Brytanii w 2012 roku po filmie dokumentalnym telewizji BBC2 Horizon „Eat, Fast and Live Longer”. Poprzez sprzedaż bestsellerowych książek stał się powszechnie praktykowany. W Stanach Zjednoczonych intermittent fasting stał się trendem wśród firm z Doliny Krzemowej. Według NHS Choices z 2012 roku, osoby rozważające dietę 5:2 powinny najpierw skonsultować się z lekarzem, ponieważ post może być czasem niebezpieczny. Wiadomość w Canadian Medical Association Journal wyraziła obawę, że materiał promocyjny dla diety pokazał ludzi jedzących wysokokaloryczne jedzenie, takie jak hamburgery i frytki, i że może to zachęcić do binge eating, ponieważ implikacja była taka, że „jeśli pościć dwa dni w tygodniu, można pożreć tyle śmieci, ile przełyk może połknąć w ciągu pozostałych pięciu dni”.

Komercjalizacja

Od 2018 roku zainteresowanie przerywanym postem doprowadziło niektóre firmy do komercjalizacji coachingu dietetycznego, suplementów diety i pełnych pakietów posiłków. Firmy te zostały skrytykowane za oferowanie produktów lub usług, które są drogie i nie poparte nauką.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *