Recent News
Ziołowe suplementy

Ziołowe suplementy mogą być naturalne, ale to nie znaczy, że zawsze są bezpieczne. Nowy opis przypadku pojawiający się w Heart Rhythm Case Reports, oficjalnym czasopiśmie Heart Rhythm Society, opublikowanym przez Elsevier, jest tego przykładem. Opisuje on pacjenta, który doświadczył zawrotów głowy i omdlenia oraz zdiagnozowano u niego niebezpieczną arytmię serca po zażyciu oleju konopnego zawierającego CBD i CBG oraz suplementów berberyny.

Coraz więcej osób przyjmuje suplementy ziołowe ze względu na ich potencjalne korzyści. Jednak ich „naturalny” charakter może być mylący, ponieważ preparaty te mogą mieć poważne niekorzystne skutki uboczne samodzielnie lub w połączeniu z innymi suplementami lub lekami. Ich stosowanie nie powinno być traktowane lekko, a zalecenia dotyczące dawkowania powinny być zawsze przestrzegane.”

Elise Bakelants, MD, Department of Cardiology, University Hospital of Geneva, Genewa, Szwajcaria

W badaniu przeanalizowano przypadek 56-letniej kobiety, która została przyjęta na oddział ratunkowy po tym, jak doświadczyła zawrotów głowy i omdlenia bez ostrzeżenia. Zdiagnozowano u niej zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca po tym, jak EKG wykazało krótkie przebiegi torsade de pointes, czyli szybkich uderzeń serca pochodzących z komór, oraz wyraźnie wydłużony odstęp QT, co oznacza, że układ elektryczny serca potrzebuje więcej czasu niż normalnie, aby naładować się między uderzeniami.

Poza niskim ciśnieniem krwi, badanie fizyczne pacjenta i badania krwi były w normie. Lekarze byli w stanie zidentyfikować przyczynę jako ziołowe suplementy, które przyjmowała, aby pomóc sobie w radzeniu sobie ze stresem związanym z życiem zawodowym. Cztery miesiące wcześniej zaczęła przyjmować sześciokrotnie większą niż zalecana dawkę oleju konopnego, a ostatnio dodała do tego berberynę. Podczas pobytu w szpitalu odstawiono wszystkie suplementy, co spowodowało stopniowe skrócenie odstępu QT, aż do normalizacji po pięciu dniach. Podczas trzymiesięcznej obserwacji pacjentka nie zgłaszała nowych epizodów zawrotów głowy ani omdleń, a jej EKG pozostawało w granicach normy. Przy braku innych czynników sprawczych, jej powrót do normy zdecydowanie potwierdził, że diagnoza powiązała suplementy z arytmią.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *